Myślenie abstrakcyjne to zdolność do myślenia o obiektach, zasadach i ideach, które nie są fizycznie obecne. Jest ono związane z myśleniem symbolicznym, które wykorzystuje zastąpienie symbolu obiektem lub ideą.
CZYM JEST MYŚLENIE ABSTRAKCYJNE?
Na myślenie abstrakcyjne składa się wiele codziennych zachowań. Należą do nich:
Używanie metafor i analogii
Rozumienie związków między ideami werbalnymi i niewerbalnymi
Rozumowanie przestrzenne oraz mentalne manipulowanie i obracanie obiektów
Złożone rozumowanie, takie jak stosowanie krytycznego myślenia, metody naukowej i innych podejść do rozwiązywania problemów.
Myślenie abstrakcyjne umożliwia ludziom korzystanie z kreatywności. Kreatywność z kolei jest użytecznym mechanizmem przetrwania – pozwala nam rozwijać narzędzia i nowe pomysły, które poprawiają jakość ludzkiego życia.
MYŚLENIE ABSTRAKCYJNE W PSYCHOLOGII: JAK SIĘ ROZWIJA?
Psycholog rozwojowy Jean Piaget twierdził, że dzieci rozwijają umiejętności abstrakcyjnego rozumowania jako część ostatniego etapu rozwoju, znanego jako etap formalnej operacji. Etap ten występuje między 11 a 16 rokiem życia. Jednakże początki rozumowania abstrakcyjnego mogą być obecne wcześniej, a dzieci uzdolnione często rozwijają rozumowanie abstrakcyjne w młodszym wieku.
Niektórzy psychologowie twierdzą, że rozwój abstrakcyjnego rozumowania nie jest naturalnym etapem rozwoju. Jest to raczej produkt kultury, doświadczenia i nauczania.
Historie dzieci często operują na dwóch poziomach rozumowania: abstrakcyjnym i konkretnym. Konkretna historia może na przykład opowiadać o księżniczce, która poślubiła księcia z bajki, podczas gdy abstrakcyjna wersja tej historii mówi o znaczeniu cnoty i ciężkiej pracy. Chociaż małe dzieci często nie są zdolne do złożonego rozumowania abstrakcyjnego, często rozpoznają wnioski płynące z tych historii, co wskazuje na pewien stopień umiejętności rozumowania abstrakcyjnego.
ABSTRACT VS. MYŚLENIE KONKRETNE
Myślenie konkretne jest przeciwieństwem myślenia abstrakcyjnego. Podczas gdy myślenie abstrakcyjne koncentruje się na ideach, symbolach i rzeczach niematerialnych, myślenie konkretne skupia się na tym, co można dostrzec za pomocą pięciu zmysłów: zapachu, wzroku, dźwięku, smaku i dotyku. Zdecydowana większość ludzi wykorzystuje kombinację myślenia konkretnego i abstrakcyjnego do funkcjonowania w życiu codziennym, choć niektórzy mogą przedkładać jeden z tych trybów nad drugi.
Badanie opublikowane w Social Cognitive and Affective Neuroscience wykazało, że myślenie abstrakcyjne jest związane z częściami mózgu zajmującymi się widzeniem. Z drugiej strony, myślenie konkretne aktywowało części mózgu, które skupiają się na działaniach podejmowanych w celu osiągnięcia celu.
Inne badania wykazały, że osoby myślące abstrakcyjnie są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka niż osoby myślące konkretnie. Może to być częściowo spowodowane tym, że osoby myślące konkretnie, które bardziej interesują się tym, „jak” wykonać daną czynność, niż „dlaczego”, mogą być zniechęcone do rozpoczęcia ryzykownego zadania, ponieważ są bardziej skoncentrowane na praktycznym wysiłku związanym z tym zadaniem, podczas gdy osoby myślące abstrakcyjnie mogą być bardziej zajęte rozważaniem zalet i wad ryzyka.
ROZUMOWANIE ABSTRAKCYJNE A INTELIGENCJA
Rozumowanie abstrakcyjne jest składnikiem większości testów inteligencji. Umiejętności takie jak umysłowa rotacja obiektów, matematyka, posługiwanie się językiem na wyższym poziomie oraz stosowanie pojęć do konkretów wymagają umiejętności rozumowania abstrakcyjnego. Umiejętności myślenia abstrakcyjnego są związane z wysokim poziomem inteligencji. A ponieważ myślenie abstrakcyjne jest związane z kreatywnością, często można je znaleźć u osób utalentowanych, które są innowatorami.
Trudności w uczeniu się mogą hamować rozwój umiejętności abstrakcyjnego rozumowania. Osoby z poważną niepełnosprawnością intelektualną mogą nigdy nie rozwinąć umiejętności abstrakcyjnego rozumowania i mogą traktować abstrakcyjne pojęcia, takie jak metafory i analogie, dosłownie. Ponieważ rozumowanie abstrakcyjne jest ściśle związane z umiejętnością rozwiązywania problemów, osoby z mocno zahamowaną zdolnością myślenia abstrakcyjnego mogą potrzebować pomocy w codziennym życiu.
ZDROWIE PSYCHICZNE A MYŚLENIE ABSTRAKCYJNE
Niektóre stany zdrowia psychicznego mogą negatywnie wpływać na zdolność jednostki do myślenia abstrakcyjnego. Na przykład stwierdzono, że schizofrenia upośledza zdolność myślenia abstrakcyjnego u osób, których dotyczy. Do innych schorzeń, które mogą upośledzać myślenie abstrakcyjne należą:
- Autyzm
- Trudności w uczeniu się
- Demencja
- Traumatyczne uszkodzenie mózgu (TBI)
Niektóre badania powiązały zdolność do myślenia abstrakcyjnego z silniejszym poczuciem samokontroli. Oznacza to, że kiedy ludzie otrzymali powód, aby zrobić lub nie zrobić coś, łatwiej było im przestrzegać tej zasady, niż gdyby po prostu powiedziano im, jak przestrzegać tej zasady.
Badanie opublikowane w Journal of Experimental Social Psychology wykazało interesujący związek między władzą a myśleniem abstrakcyjnym. Wyobrażenie danej osoby o tym, ile ma władzy, może silniej wpływać na jej zachowanie niż faktyczna ilość posiadanej władzy. Z tego powodu badacze założyli, że zwiększona zdolność do abstrakcyjnego myślenia zwiększy poczucie osobistej władzy, tworząc pętlę pozytywnego sprzężenia zwrotnego, w której przekonania wpływają na zachowanie, a zachowanie kształtuje osobiste wyniki.
ĆWICZENIA Z MYŚLENIA ABSTRAKCYJNEGO
W wielu przypadkach możliwe jest poprawienie umiejętności abstrakcyjnego rozumowania. Praca nad umiejętnościami abstrakcyjnego rozumowania może pomóc w poprawieniu zdolności do rozwiązywania problemów, zrozumienia i przekazywania złożonych idei oraz cieszenia się kreatywnością.
Jednym ze sposobów ćwiczenia umiejętności abstrakcyjnego rozumowania jest ćwiczenie rozwiązywania zagadek, iluzji optycznych i innych „łamigłówek”. Te ćwiczenia myślenia pozwalają osobom ćwiczyć postrzeganie informacji z różnych perspektyw i pod różnymi kątami. Ponieważ mogą one pomóc w otwarciu umysłu na różne możliwości w procesie rozwiązywania problemów, zagadki mogą być wciągającym sposobem zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych, aby poprawić swoje umiejętności myślenia abstrakcyjnego.
Wzmocnienie umiejętności improwizacji może również pomóc zwiększyć kreatywność osoby i umiejętności abstrakcyjnego myślenia. Zadania, które wymagają od danej osoby polegania głównie na wyobraźni, mogą z czasem pomóc wzmocnić jej zdolność do myślenia abstrakcyjnego.