Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/u191589/domains/librusrodzina.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
Jak nauczyć malucha mówić? Wspólne czytanie z dzieckiem?
niedziela, 1 grudnia, 2024

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı AçmaÜmraniye Su Tesisatı Ümraniye Yakın Tesisat Ümraniye Yakın Tesisat olarak, kaliteli hizmet...

Czekoladki na zakończenie roku....

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie!...

Przewijanie dziecka krok po...

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku....

Biuro Detektywistyczne w Warszawie:...

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur...
Strona głównaRozwójJak nauczyć dziecko...

Jak nauczyć dziecko mówić?

Od momentu narodzin Twoje dziecko będzie wydawało wiele dźwięków. Obejmuje to gruchanie, bulgotanie i oczywiście płacz. A potem, często przed upływem pierwszego roku życia, dziecko wypowiada swoje pierwsze słowo.

Bez względu na to, czy to pierwsze słowo to „mama”, „dada” czy coś innego, jest to ogromny kamień milowy i ekscytujący czas dla Ciebie. Jednak gdy dziecko staje się starsze, możesz się zastanawiać, jak jego umiejętności językowe mają się do umiejętności dzieci w podobnym wieku.

Aby wyjaśnić, dzieci uczą się mówić w różnym tempie. Jeśli więc Twoje dziecko mówi później niż starsze rodzeństwo, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jednocześnie jednak pomocne jest zrozumienie typowych etapów rozwoju językowego. W ten sposób można wcześnie wychwycić ewentualne problemy rozwojowe. Rzeczywistość jest taka, że niektóre maluchy potrzebują trochę dodatkowej pomocy, kiedy uczą się mówić.

W tym artykule omówimy wspólne językowe kamienie milowe, a także kilka zabawnych działań, które zachęcą do mówienia.

Rozwój języka od 0 do 36 miesięcy

Nawet jeśli maluchy rozwijają umiejętności językowe stopniowo, komunikują się już od urodzenia.

0 do 6 miesięcy

Nie jest niczym niezwykłym, że dziecko w wieku od 0 do 6 miesięcy wydaje dźwięki gruchania i gaworzenia. W tym wieku są one nawet w stanie zrozumieć, że mówisz. Często odwracają głowę w kierunku głosów lub dźwięków.

W miarę jak uczą się rozumieć język i komunikację, łatwiej jest im podążać za wskazówkami, reagować na własne imię, a nawet powiedzieć swoje pierwsze słowo.

7 do 12 miesięcy

Zazwyczaj niemowlęta w wieku od 7 do 12 miesięcy mogą rozumieć proste słowa, takie jak „nie”. Mogą używać gestów do komunikowania się i mogą mieć słownictwo około jednego do trzech słów, choć mogą nie mówić swoich pierwszych słów aż do momentu, gdy skończą 1 rok.

13-18 miesięcy

Wokoło 13 do 18 miesięcy berbecia słownictwo może rozszerzać 10 do 20+ słów. To w tym momencie zaczynają powtarzać słowa (więc uważaj co mówisz). Mogą również zrozumieć proste polecenia, takie jak „podnieś but” i mogą zazwyczaj zwerbalizować pewne prośby.

19 do 36 miesięcy

W wieku od 19 do 24 miesięcy, słownictwo malucha rozszerzyło się do 50 do 100 słów. Mogą prawdopodobnie nazwać rzeczy takie jak części ciała i znajome osoby. Może zacząć mówić krótkimi zdaniami lub zwrotami.

A w czasie, gdy twój berbeć ma 2 do 3 lat, może mieć słownictwo składające się z 250 słów lub więcej. Mogą zadawać pytania, prosić o przedmioty i stosować się do bardziej szczegółowych wskazówek.

Jak możesz nauczyć swojego berbecia mówić?
Oczywiście, zakresy wiekowe powyżej są tylko wskazówką. I prawda jest taka, że niektóre maluchy podnoszą umiejętności językowe nieco później niż inne. Nie oznacza to jednak, że jest z tym problem.

Chociaż Twoje dziecko prawdopodobnie w pewnym momencie nadrobi zaległości językowe, w międzyczasie możesz zrobić wiele, aby zachęcić je do mówienia i pomóc rozwinąć jego umiejętności językowe.

Wspólne czytanie

Czytanie dziecku – jak najwięcej każdego dnia – jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby zachęcić do rozwoju języka. Jedno z badań z 2016 roku wykazało, że dzieci są narażone na szersze słownictwo poprzez posiadanie książek obrazkowych czytanych im niż słyszenie mowy dorosłych.

W rzeczywistości, według badania z 2019 roku, czytanie tylko jednej książki każdego dnia może przełożyć się na to, że dzieci są narażone na 1,4 miliona więcej słów niż te dzieci, które nie są czytane do przedszkola!

Używaj języka migowego

Nie musisz być biegły w języku migowym, aby nauczyć swojego malucha kilku podstawowych znaków.

Wielu rodziców nauczyło swoje niemowlęta i maluchy jak podpisywać słowa takie jak „więcej”, „mleko” i „wszystko zrobione”. Młode dzieci często chwytają drugi język łatwiej niż dorośli. To może pozwolić im na komunikację i wyrażanie siebie w znacznie młodszym wieku.

Podpisujesz słowo „więcej”, jednocześnie wypowiadając to słowo. Rób to wielokrotnie, aby dziecko nauczyło się znaku i kojarzyło z nim słowo.

Dać twój berbeć zdolność wyrażać themselves przez język migowy może pomagać one czuć pewny w ich komunikacji. Pomagając im w porozumiewaniu się z mniejszą frustracją, możesz stworzyć lepsze warunki do nauki języka.

Używaj języka, kiedy tylko jest to możliwe

To, że Twoje dziecko nie potrafi mówić, nie oznacza, że powinnaś siedzieć w ciszy przez cały dzień. Im więcej mówisz i wyrażasz siebie, tym łatwiej będzie Twojemu maluchowi nauczyć się języka w młodszym wieku.

Jeśli zmieniasz pieluchę swojemu maluchowi, opowiadaj lub wyjaśniaj, co robisz. Opowiedz mu o swoim dniu lub o czymkolwiek innym, co przychodzi ci do głowy. Pamiętaj, aby używać prostych słów i krótkich zdań, kiedy to możliwe.

Możesz również zachęcać do mówienia, czytając swojemu maluchowi, gdy przechodzisz przez swój dzień. Możesz przeczytać przepis podczas wspólnego gotowania. Albo jeśli cieszysz się spacerem po swojej okolicy, czytaj znaki uliczne, gdy się do nich zbliżasz.

Możesz nawet śpiewać dziecku – może ich ulubioną kołysankę. Jeśli nie ma takiej, zaśpiewaj mu swoją ulubioną piosenkę.

Powstrzymaj się od mówienia do dziecka

Choć to urocze, gdy maluchy używają słów niepoprawnie lub mówią do dzieci, zostaw to im. Nie czuj się tak, jakbyś musiał je poprawiać, po prostu odpowiadaj na nie właściwym użyciem. Na przykład, jeśli twój maluch poprosi cię o „zapięcie” ich koszuli, możesz po prostu powiedzieć „Tak, zapnę twoją koszulę”.

Nazywanie przedmiotów

Niektóre maluchy będą wskazywać na przedmiot, który chcą, zamiast prosić o niego. To, co możesz zrobić, to działać jako tłumacz swojego dziecka i pomóc mu zrozumieć nazwy niektórych przedmiotów.

Na przykład, jeśli twój maluch wskazuje na kubek z sokiem, odpowiedz mówiąc: „Sok. Czy chcesz soku?” Celem jest zachęcenie dziecka do wypowiedzenia słowa „sok”. Więc następnym razem, gdy chcą coś do picia, zamiast tylko wskazywać, zachęć je do wypowiedzenia rzeczywistego słowa.

Rozszerzaj ich odpowiedzi

Innym sposobem na poszerzenie słownictwa dziecka jest rozszerzanie jego odpowiedzi. Na przykład, jeśli dziecko zobaczy psa i powie słowo „pies”, możesz odpowiedzieć: „Tak, to duży, brązowy pies”.

Możesz również użyć tej techniki, gdy dziecko opuszcza słowa w zdaniu. Twoje dziecko może powiedzieć: „the dog big”. Możesz to rozwinąć, odpowiadając: „Pies jest duży”.

Dawaj dziecku wybór

Możesz również zachęcić do komunikacji, dając dziecku wybór. Powiedzmy, że masz dwa soki i chcesz, aby Twoje dziecko wybrało między sokiem pomarańczowym a jabłkowym. Możesz zapytać swojego malucha: „Czy chcesz pomarańczowy, czy chcesz jabłkowy?”.

Jeśli twój maluch wskazuje lub gestykuluje swoją odpowiedź, zachęć go do użycia słów.

Czytaj dalej

Czekoladki na zakończenie roku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie! Wiemy o tym, bo co roku pomagamy uczniom i ich rodzicom, którzy mierzą się z tym na początku maja (ze względu na matury i wcześniejszy koniec...

Przewijanie dziecka krok po kroku. Jak odpowiednio zmieniać pieluszkę?

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku. Ten niepokój nie jest niczym zaskakującym - w końcu to będzie jedna z głównych czynności wykonywanych przy dziecku, dlatego należy zatroszczyć się o to, aby robić...

Biuro Detektywistyczne w Warszawie: Nieoceniona Pomoc w Sprawach Rozwodowych

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur detektywistycznych, zwłaszcza w kontekście spraw rozwodowych, jest nie do przecenienia. Szczególnie w Warszawie, gdzie rynek usług detektywistycznych rozwija się dynamicznie, agencje detektywistyczne, jak agencja detektywistyczna w...