Jednym z najważniejszych kluczy do zminimalizowania problematycznych zachowań jest upewnienie się, że dzieci otrzymują wiadomość, którą próbujesz wysłać. Jeśli chodzi o rodzicielstwo, czasami sposób przekazywania instrukcji może być równie ważny jak to, co próbujesz przekazać.
Oto sposoby przedstawiania dzieciom informacji, które zwiększą prawdopodobieństwo, że Cię usłyszą i zastosują się do nich:
- Bądź bezpośredni. Wydawaj oświadczenia zamiast zadawania pytań: „Proszę usiąść”, w przeciwieństwie do „Czy jesteś gotowy, aby wyciągnąć swoją pracę domową?”.
- Bądź blisko. Wydawaj polecenia, gdy jesteś blisko dziecka, a nie wołaj z drugiego końca pokoju.
- Używaj jasnych i konkretnych poleceń. Zamiast „Idź do przodu”, powiedz: „Proszę, idź zacząć swoje zadanie do czytania”.
- Wydawaj polecenia dostosowane do wieku. Mów do dziecka na poziomie, który będzie dla niego zrozumiały. Jeśli dziecko jest młodsze, zachowaj prostotę i używaj słów, które znasz: „Proszę podnieś piłkę”. W przypadku starszych dzieci, które tak często są świadome, że nie są już „niemowlakami”, ważne jest, aby być jasnym bez protekcjonalności.

- Wydawaj polecenia po kolei. Szczególnie w przypadku dzieci, które mają problemy z koncentracją uwagi, staraj się unikać wydawania serii poleceń: „Proszę załóż trampki, weź swój obiad z blatu kuchennego i spotkajmy się w przedpokoju”.
- Utrzymuj wyjaśnienia w prostej formie. Podanie uzasadnienia może zwiększyć prawdopodobieństwo, że dzieci posłuchają polecenia, ale nie wtedy, gdy polecenia się w nim zgubią. Na przykład: „Idź się ubrać, bo pada deszcz i nie chcę, żebyś się przeziębił”. Zamiast tego spróbuj: „Pada deszcz i nie chcę, żebyś się przeziębił. Idź założyć płaszcz”.
- Daj dzieciom czas na przetworzenie. Po wydaniu polecenia odczekaj kilka sekund, nie powtarzając tego, co powiedziałeś. Dzieci uczą się wtedy słuchać spokojnych instrukcji wydanych raz, zamiast uczyć się, że nie muszą ich słuchać, bo instrukcje zostaną powtórzone. Obserwowanie i czekanie pomaga również powstrzymać dorosłych przed robieniem tego, czego wymagamy od naszych dzieci.