Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem jest korzystne dla jego rozwoju i samopoczucia. Jest tak dlatego, że buduje waszą więź i zwiększa pewność siebie dziecka. Szczególny czas spędzony z dzieckiem to okazja, aby:
- poświęcić dziecku całą swoją uwagę i wysłać mu komunikat, że jest dla Ciebie najważniejsze
- spojrzeć na świat z punktu widzenia dziecka
- dowiedzieć się więcej o upodobaniach, niechęciach, troskach i frustracjach dziecka
- udzielać dziecku wskazówek, rozmawiać z nim i słuchać go
- być wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.
Czas spędzony z Tobą może pomóc Twojemu dziecku poczuć się szczęśliwszym, być bardziej zrelaksowanym i zbudować odporność na okres nastoletni. Dlatego tak ważne jest wczesne stworzenie podstaw.
Regularne spędzanie czasu z Tobą może pomóc dziecku w radzeniu sobie z okresami, kiedy nie ma ono pełnej uwagi lub kiedy jesteście osobno.
Szczególny czas spędzony razem: dlaczego jest to dobre dla Ciebie?
Wspólne spędzanie tego szczególnego czasu może być wspaniałe także dla Ciebie – to Twoja szansa, by znów być dzieckiem i po prostu dobrze się bawić.
Będziesz się też dobrze czuł, będąc blisko swojego dziecka i będąc na bieżąco z tym, co się dzieje w jego życiu.
Codzienne czynności do wykonania z dzieckiem: pomysły
Czasami można sprawić, by wyjątkowy czas i zabawa były częścią codziennego życia rodzinnego. Oto kilka pomysłów:
- Zróbcie razem specjalną przekąskę po szkole.
- Wybierzcie się razem na zakupy i pozwólcie dziecku pomagać w podejmowaniu decyzji, płaceniu za zakupy i rozmowach ze sprzedawcami.
- Urozmaić podróż samochodem poprzez zabawę
- Możecie też wspólnie śpiewać przy muzyce.
- Czytaj książki lub opowiadaj historie z dzieckiem na dobranoc.
- W ciągu dnia wskazuj na rzeczy, o których wiesz, że podobają się dziecku, i rozmawiaj o nich z dzieckiem – na przykład o fajnym samochodzie lub pięknym drzewie.
Zabawy i gry do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem: wskazówki
Jeśli chodzi o zabawę i Twoje dziecko w wieku szkolnym, spróbuj pozwolić dziecku wybrać, w co się bawić lub przejąć inicjatywę w zabawie. Szybko przekonasz się, co sprawia dziecku przyjemność lub co pobudza jego wyobraźnię.
Oto proste pomysły, które pozwolą Ci zacząć:
- Graj w gry słowne i wymyślaj razem dowcipy i zagadki. Możesz zacząć od żartów typu „Puk puk” lub „Dlaczego kurczak, żaba, krowa (cokolwiek cię śmieszy) przeszły przez drogę?”. Następnie poproś dziecko, aby wymyśliło swoje własne.
- Ganiajcie się, siłujcie się lub turlajcie razem. Ten rodzaj zabawy może pomóc dziecku nauczyć się, jak być silnym, nie robiąc przy tym krzywdy.
- Grajcie w gry planszowe, takie jak domino i proste gry karciane. Dzięki temu dziecko nauczy się grać na zmianę i sprawiedliwie.
Zajęcia na świeżym powietrzu, z których można korzystać z dzieckiem: wskazówki
Zabawa na świeżym powietrzu to świetna zabawa, a także dobre ćwiczenie. Oto pomysły na spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu:
- Wygospodaruj czas na wspólne wyjście do parku – przejdź się tam lub pojedź na rowerze, jeśli możesz.
- Daj dziecku szansę na ćwiczenie umiejętności i doskonalenie się w takich sprawach jak wspinaczka czy łapanie piłki.
- Połóż się na trawie i poszukaj kształtów lub zwierząt w chmurach.
- W ciemną, czystą noc wyjdźcie na zewnątrz i popatrzcie na gwiazdy.
Jeśli dziecko źle zachowuje się podczas „zabawy”
Nawet jeśli robisz coś fajnego ze swoim dzieckiem, może ono zachowywać się w sposób, który Ci się nie podoba. Na przykład, dziecko może narzekać na grę, w którą gracie lub domagać się powrotu do domu, ponieważ jest znudzone.
Dzieci zachowują się w trudny sposób z wielu powodów. Jeśli dziecko zachowuje się źle, spróbuj ustalić, dlaczego tak się zachowuje. Na przykład:
- Czy Twoje oczekiwania są realistyczne? Na przykład, może gra jest zbyt trudna lub dziecko nie potrafi się na niej skupić przez tak długi czas. Być może uda się utrzymać grę w zasięgu możliwości dziecka poprzez dostosowanie aktywności lub poprowadzenie go przez nią.
- Czy dziecko jest zmęczone lub znudzone? Jeśli to długa wycieczka, dziecko może mieć dość. Może wystarczy spróbować czegoś innego lub może to być znak, aby przerwać zajęcia i spróbować ponownie innym razem.
- Czy dana czynność odpowiada temperamentowi dziecka? Niektóre zajęcia lepiej odpowiadają różnym temperamentom niż inne.