Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/u191589/domains/librusrodzina.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
Nowa szkoła - jak sobie poradzić ze zmianą szkoły?
środa, 9 października, 2024

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı AçmaÜmraniye Su Tesisatı Ümraniye Yakın Tesisat Ümraniye Yakın Tesisat olarak, kaliteli hizmet...

Czekoladki na zakończenie roku....

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie!...

Przewijanie dziecka krok po...

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku....

Biuro Detektywistyczne w Warszawie:...

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur...
Strona głównaSzkołaNowa szkoła -...

Nowa szkoła – porady

Przejście do nowej szkoły może być dla dzieci trudne. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy dzień w szkole podstawowej, pierwszy dzień w szkole średniej, czy też przeprowadzka do nowego rejonu szkolnego, rozpoczęcie nauki w nowej szkole może mieć wpływ na wyniki w nauce, rozwój społeczny i stan psychiczny dziecka.

Istnieją rzeczy, które można zrobić przed i w trakcie przechodzenia dziecka do nowej szkoły, aby pomóc mu poczuć się komfortowo i przyzwyczaić się do nowego środowiska.

Porozmawiajmy o tym

Zadawaj dziecku pytania, np. czym najbardziej cieszysz się z pierwszego dnia szkoły? Czego się obawiasz? Sposób, w jaki rozmawiacie o pójściu do nowej szkoły, wpłynie na to, jak dziecko będzie ją postrzegać.

Powielaj tradycje związane z pierwszym dniem w szkole

Kontynuuj dawne tradycje, np. przygotowywanie specjalnego śniadania na pierwszy dzień, planowanie wizyty w bibliotece czy odwiedziny u babci po szkole. Zaoferuj dziecku odrobinę dodatkowej troski i zminimalizuj zmiany w domu.

Wcześnie nawiązuj nowe znajomości

Wykorzystaj czas przed rozpoczęciem szkoły. Jeśli to możliwe, pozwól dziecku zapisać się do drużyny sportowej lub na obóz dzienny, gdzie będzie mogło poznać przyjaciół, którzy chodzą do nowej szkoły, i zaprosić ich na randkę.

Jazda próbna

Przećwicz pierwszy dzień szkoły i zaprowadź dziecko na przystanek autobusowy lub zawieź je do szkoły. Jeśli to możliwe, zorganizuj spotkanie z nauczycielami przed rozpoczęciem zajęć i oprowadzenie po nowej szkole. Powiadom nauczycieli i pracowników administracji o ostatniej szkole, do której chodziło Twoje dziecko, i zapytaj, czy mają jakieś pomocne sugestie.

Zaopatrzenie się w przybory szkolne

Wybór własnego plecaka, pudełka na lunch, segregatora lub ubrania może pomóc dziecku poczuć się pewniej i mieć kontrolę nad sytuacją pierwszego dnia.

Zaangażuj się

Jeśli to możliwe, zostań wolontariuszem w szkole swojego dziecka lub pomóż mu w szkolnym sporcie czy klubie. Staraj się brać aktywny udział w życiu szkolnym dziecka i poznawać jego przyjaciół oraz innych rodziców.

Bądź cierpliwy

W okresie przejściowym dziecko może być spokojniejsze niż kiedykolwiek lub może zacząć kwestionować wszystko. Może być bardziej niż zwykle nastawione. Pamiętaj, że dziecko reaguje na nowe środowisko i nie powinieneś zmieniać swoich standardów dotyczących tego, jak powinno się zachowywać, ale będzie potrzebowało czasu na dostosowanie się.

Zabawa w szkołę

Przed rozpoczęciem szkoły spróbuj odegrać z dzieckiem jakąś rolę. Dziecko może być nauczycielem, a Ty uczniem. Pomoże to dziecku zastanowić się, co oznaczają poszczególne role, a także pozwoli mu oswoić się z koncepcją szkoły i postrzegać ją jako zabawny scenariusz.

Po rozpoczęciu przez dziecko nauki w nowej szkole należy zwracać uwagę na oznaki napięcia i stresu. Zwróć uwagę na poniższe sygnały świadczące o tym, że dziecko potrzebuje pomocy w przystosowaniu się do nowej szkoły:

  • powtarzające się odmowy pójścia do szkoły
  • wpadanie w złość, gdy tylko wspomina się o szkole
  • powtarzające się ataki złości, gdy próbujesz zaprowadzić je do szkoły
  • lęk separacyjny i większa niż w ostatnich miesiącach lub latach potrzeba kontaktu z rodzicami
  • zmiany w nawykach związanych ze snem lub jedzeniem.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko wykazuje oznaki nieprawidłowego przejścia, ważne jest, aby z nim o tym porozmawiać, a także spotkać się z nauczycielami i pracownikami administracji, aby ustalić źródła dyskomfortu dziecka. Szkolni doradcy zawodowi i psychologowie szkolni mogą także pomóc w trudnych przejściach. Czasami mogą oni wyznaczyć członka wydziału jako osobę kontaktową, z którą można się kontaktować. Szkoła może nawet wyznaczyć dziecku „kolegę”, np. wbudowanego przyjaciela, który już dobrze czuje się w szkole.

Czytaj dalej

Czekoladki na zakończenie roku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie! Wiemy o tym, bo co roku pomagamy uczniom i ich rodzicom, którzy mierzą się z tym na początku maja (ze względu na matury i wcześniejszy koniec...

Przewijanie dziecka krok po kroku. Jak odpowiednio zmieniać pieluszkę?

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku. Ten niepokój nie jest niczym zaskakującym - w końcu to będzie jedna z głównych czynności wykonywanych przy dziecku, dlatego należy zatroszczyć się o to, aby robić...

Biuro Detektywistyczne w Warszawie: Nieoceniona Pomoc w Sprawach Rozwodowych

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur detektywistycznych, zwłaszcza w kontekście spraw rozwodowych, jest nie do przecenienia. Szczególnie w Warszawie, gdzie rynek usług detektywistycznych rozwija się dynamicznie, agencje detektywistyczne, jak agencja detektywistyczna w...