Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku. Ten niepokój nie jest niczym zaskakującym – w końcu to będzie jedna z głównych czynności wykonywanych przy dziecku, dlatego należy zatroszczyć się o to, aby robić to poprawnie. W tym artykule krok po kroku, bez pomijania żadnego szczegółu, przeprowadzamy rodziców przez proces zmiany pieluszki. Przeczytaj, aby znacznie ułatwić sobie to zadanie.
Przewijanie maluszka w kilku prostych krokach
Przewijanie dziecka można podzielić na kilka etapów:
- Połóż dziecko na specjalnym przewijaku
Jeśli znajdujecie się poza domem i nie masz do dyspozycji przewijaka, wystarczy, że na dość twardej powierzchni ułożysz higieniczny podkład. Pamiętaj, że wysokość przewijaka lub powierzchni, na której ułożysz maluszka, powinna być dostosowana do Twojego wzrostu i znajdować się mniej więcej na wysokości Twoich bioder, aby było Ci jak najwygodniej przewijać dziecko.
- Rozepnij ubranko dziecka
Do przewijania nie musisz zdejmować go całego, wystarczy, że podwiniesz je tak, aby zmienianie pieluszki było wygodne i uwolnisz dziecku nóżki. Pamiętaj, aby robić to spokojnie – przewijanie może być dla dziecka nieco niekomfortową sytuacją, dlatego powinno być przekonane, że znajduje się w całkowicie bezpiecznym środowisku.
- Rozepnij pieluszkę i oceń stan zanieczyszczeń
Sprawdź, czy nie pobrudziło się również ubranko – wówczas będzie należało je zmienić. Na tym etapie wytrzyj również delikatnie pośladki dziecka, wysuń brudną pieluszkę, a następnie zwiń ją zawartością do środka. Zużyte pieluszki jednorazowe powinny być wyrzucane do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
- Dokładnie umyj dziecięcą skórę
Nie pomijaj żadnej fałdki, zagłębienia ani zagięcia. Przemyj krocze, pachwiny oraz pośladki, pamiętając przy tym, żeby zachować kierunek od przodu do tyłu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do migracji bakterii kałowych na narządy płciowe. Do przemycia skóry podczas zmiany pieluszki najlepsza będzie ciepła woda i waciki lub myjka, ewentualnie chusteczki nawilżane odpowiednie do pielęgnacji skóry dziecka czy chusteczki jednorazowe nasączone oliwką. Jeśli martwisz się na tym etapie o to, że zostaniesz obsiusiany przez dziecko (co zdarza się zwłaszcza w przypadku chłopców), przykryj narządy płciowe chusteczką. Pamiętaj też, żeby nie podnosić dziecka za nogi, a raczej delikatnie przetaczać je na boki przy pomocy dłoni podłożonej pod plecki.
- Dokładnie, ale bardzo delikatnie osusz skórę dziecka
To ważny etap – pod pieluszką i tak jest dość duża wilgotność, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i powstawaniu odparzeń. Pamiętaj, żeby nie trzeć zbyt mocno – dziecięca skóra jest bardzo delikatna i zbyt mocnym pocieraniem możesz doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.
- Zastosuj ochronę przeciwko odparzeniom
Na przykład krem ochronny dla dzieci Cudocell. Taki preparat wytworzy na skórze dziecka specjalną warstwę ochronną, dzięki której ryzyko powstawania podrażnień znacznie się zmniejszy. W dodatku kremy ochronne dla dzieci doskonale nawilżają skórę i zapobiegają jej przesuszeniu.
- Wsuń pieluszkę pod pupę dziecka, a następnie poprawnie ją zapnij
Zrób to dokładnie, ale tak, aby pieluszka nie krępowała dziecięcych ruchów. Pamiętaj o tym, żeby wybrać odpowiedni rozmiar – w tej sposób masz gwarancję, że nie będzie ani zbyt ciasna, ani zbyt luźna. Jeśli ubranko dziecko się zabrudziło i należało je zdjąć, teraz możesz założyć maluszkowi czysty strój.
Podczas przewijania utrzymuj z dzieckiem stały kontakt wzrokowy i rozmawiaj z nim. W ten sposób możesz sprawić, że czynność przewijania będzie dla niego komfortowa i bezpieczna. Powodzenia! Na pewno sobie poradzisz!
Źródło:
Przewijanie noworodka i niemowlęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów.