Współczesne rodzicielstwo jest pełne wyzwań i pułapek. Media społecznościowe ułatwiły porównywanie się z innymi, a powszechność rodzin z jednym dzieckiem oznacza, że pozostało niewiele dzieci, które mogłyby bawić się z naszymi dziećmi. Media stale donoszą o historiach związanych z wykorzystywaniem, zaniedbywaniem i przemocą wobec dzieci. Te czynniki stworzyły środowisko, w którym rodzice czują presję, by ich dzieci były idealne, doskonałe we wszystkim i bez zarzutu. Skutek? Wielu rodziców czuje się nieadekwatnie do sytuacji i kwestionuje swoje umiejętności rodzicielskie. I tu właśnie pojawia się kwestia rodzicielstwa opartego na szacunku. Nie oznacza to, że ten artykuł pomoże ci wychować idealnie zachowujące się dzieci, które nigdy nie wpadają w kłopoty i zawsze robią to, o co je poprosisz. Taki rodzaj rodzicielstwa nie jest realistyczny ani nawet możliwy! Jednak rodzicielstwo oparte na szacunku pomaga zbudować relację z dzieckiem na solidniejszych podstawach, tak abyście oboje czuli się komfortowo, komunikując się otwarcie o swoich wzajemnych oczekiwaniach.
Czym jest rodzicielstwo oparte na szacunku?
Pierwszym krokiem do wychowania dziecka z szacunkiem jest bycie rodzicem pełnym szacunku. Za każdym razem, gdy trzeba zdyscyplinować dziecko, trzeba najpierw sprawdzić samego siebie, by upewnić się, że nasza postawa i zachowanie są pełne szacunku. Wyzwanie polega na tym, by utrzymać swój autorytet i kierować dzieckiem bez okazywania mu braku szacunku. Jeśli podnosisz głos, grozisz dziecku lub używasz siły fizycznej, aby je zdyscyplinować, to nie okazujesz mu szacunku. Dyscyplina musi wypływać z miłości i szacunku do dziecka. Dyscyplinowanie dziecka ma na celu kierowanie jego zachowaniem tak, aby stało się odpowiedzialnym, odpornym i niezależnym człowiekiem, który potrafi współdziałać z innymi w sposób pełen szacunku. Choć jest to cel wzniosły, jest on także konieczny. Jeśli jesteś rodzicem, chcesz, aby Twoje dziecko wyrosło na odpowiedzialnego, niezależnego i pełnego szacunku człowieka. Chcesz, by było szczęśliwe, pewne siebie i umiało radzić sobie w życiu. Chcesz, aby potrafiło podejmować dobre decyzje, nawiązywać zdrowe relacje i być pozytywną siłą w świecie. Nie chcemy, aby nasze dziecko było rozczarowaniem lub ciężarem dla nas samych i dla społeczeństwa. Istnieje kilka ważnych zasad, które stanowią podstawę rodzicielstwa opartego na szacunku.
Jak zbudować fundamenty zaufania i szacunku
Zaufanie jest podstawą każdej relacji – rodzic-dziecko, przyjaciel-przyjaciel, a nawet pracodawca-pracownik. Kiedy komuś nie ufasz, jesteś zawsze czujny, zawsze czekasz, aż ta osoba cię zawiedzie. Utrzymujesz z tą osobą napiętą i chronioną relację i zawsze czekasz, aż spadnie drugi but. Zaufanie pozwala się zrelaksować, poczuć bezpiecznie i pewnie, można opuścić gardę i być bardziej otwartym i wrażliwym wobec drugiej osoby. Czujemy, że druga osoba nie wykorzysta naszej otwartości i bezbronności. Jeśli chcesz, aby relacja z dzieckiem opierała się na zaufaniu, musisz jako rodzic być godny zaufania. Trzeba być konsekwentnym w dyscyplinie i dotrzymywać obietnic złożonych dziecku. Nie musisz być doskonały, ale musisz być szczery i autentyczny. Kiedy jesteś otwarty i szczery wobec swojego dziecka, budujesz jego zaufanie do ciebie. Dziecko wie, że dotrzymasz słowa, i wie, że może na tobie polegać.
Jak wzbudzać empatię u dziecka
Empatia jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakich może nauczyć się każde dziecko. Jest to umiejętność postawienia się w sytuacji innej osoby, zrozumienia jej uczuć, potrzeb i pragnień. Empatia pomaga nam nawiązywać zdrowe relacje z innymi i widzieć rzeczy z perspektywy innej osoby. Empatia to nie to samo, co współczucie, czyli użalanie się nad drugą osobą. Empatia to postawienie się w sytuacji innej osoby i odczuwanie tego, co ona czuje. Dziecko, które jest wychowywane w duchu empatii, jest mniej skłonne do znęcania się nad innymi dziećmi i zastraszania ich. Będzie potrafiło spojrzeć na sprawy z punktu widzenia innej osoby, zrozumieć jej uczucia i potrzeby, a także będzie mniej skłonne do zachowań agresywnych. Jak więc można wzbudzić w dziecku empatię? – Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach i uczuciach innych. Zachęcaj je do wyobrażania sobie, przez co przechodzą inni i jak się czują. Pytaj dziecko, co jego zdaniem czuje osoba, z którą wchodzi w interakcję. – Za każdym razem, gdy w telewizji pokazywany jest jakiś incydent lub gdy dziecko czyta książkę o takim wydarzeniu, pytaj je, co jego zdaniem czują ludzie, których to dotyczy, i jak jego zdaniem należy rozwiązać tę sytuację. – Stwarzaj dziecku okazje do wolontariatu i angażowania się w działalność organizacji pomagających innym. – Bądź empatyczny wobec swojego dziecka. Bądź otwarty na wysłuchanie tego, co ma do powiedzenia i jak się czuje.
Jak wspierać integrację i różnorodność u swojego dziecka
Świat staje się coraz bardziej zróżnicowany, a ludność wielu krajów jest coraz mniej biała. Jako rodzic możesz pomóc swojemu dziecku, by stało się bardziej otwarte i otwarte. Gdy dziecko dorasta, można z nim rozmawiać o ludziach, którzy się od niego różnią, podkreślać ich osiągnięcia w sporcie, sztuce i biznesie oraz rozmawiać o tym, jak się czują, gdy są niesprawiedliwie traktowani. Możesz pomóc dziecku zrozumieć, że różnorodność jest czymś dobrym i należy ją celebrować, a nie odrzucać. Twoje dziecko powinno mieć przyjaciół z różnych środowisk, kultur i religii. Powinno mieć przyjaciół, których orientacja seksualna różni się od jego orientacji. Powinno przebywać w środowisku, w którym ma większe szanse na kontakt z ludźmi, którzy się od niego różnią. Twoje dziecko powinno mieć możliwość doceniania osiągnięć innych osób z jego otoczenia, niezależnie od tego, jak wyglądają, w co wierzą i co robią.
Zakończenie
W tym artykule omówiono, jak wychować dziecko, które szanuje innych. Współczesne rodzicielstwo jest pełne wyzwań i pułapek. Media społecznościowe ułatwiły porównywanie się z innymi, a powszechność rodzin z jednym dzieckiem oznacza, że pozostało niewiele dzieci, które mogłyby bawić się z naszymi dziećmi. Media nieustannie donoszą o przypadkach wykorzystywania, zaniedbywania i przemocy wobec dzieci. Istnieje kilka ważnych zasad, które stanowią podstawę rodzicielstwa opartego na szacunku. Po pierwsze, trzeba samemu być rodzicem pełnym szacunku. Po drugie, należy budować zaufanie do dziecka i jego relacji z rodzicem, będąc konsekwentnym i uczciwym. Należy zachęcać dziecko do empatii i doceniać różnorodność. Teraz do rodzica należy decyzja, czy chce wychować dziecko pełne szacunku, czy nie.