Twój maluch jest gotowy na zabawę, gry i rozmowy – tak naprawdę każdy rodzaj interakcji społecznej – z Tobą lub kimkolwiek, kto znajdzie się w pobliżu.Przygotuj się więc na mnóstwo śmiechu (swojego i Twojego!), gdy będzie wypróbowywał swoją nową osobowość. I przygotuj się na jeszcze więcej niesamowitych kamieni milowych w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Oto, czego możesz oczekiwać od swojego 4-miesięcznego dziecka.
Rozwój Twojego 4-miesięcznego dziecka
W tym wieku Twoje dziecko potrafi już podnieść się na rękach, gdy leży na brzuszku, i utrzymać głowę w poziomie, gdy jest oparte w pozycji siedzącej.
Potrafi również przewrócić się na bok – choć jeśli nie miało zbyt wiele czasu spędzonego na brzuszku, może osiągnąć ten kamień milowy później – oraz sięgnąć po przedmiot.
Połowa wszystkich dzieci w tym wieku jest w stanie utrzymać ciężar ciała na nóżkach trzymanych w pozycji pionowej (spróbuj tego ze swoim maluchem!), a wiele dzieci bawi się paluszkami u nóg, a nawet je gryzie. Pomyśl o nich jak o wbudowanych zabawkach!
Jeśli chodzi o kamienie milowe, dziecko może bardzo starać się chwycić coś, co jest poza jego zasięgiem, i reagować niezadowoleniem, jeśli zabierzesz mu ulubioną zabawkę.
Jego gaworzenie może również obejmować więcej kombinacji samogłosek i spółgłosek, a wkrótce będziesz mogła usłyszeć, jak gaworzy „ga-ga-ga” lub „ba-ba-ba”.
Oznacza to, że usłyszenie słodkiego wołania „mama” i „tata” nie jest już tak odległe!
Wzrost Twojego 4-miesięcznego dziecka
Czteromiesięczne dziecko nadal będzie się odżywiało wyłącznie (lub w większości) płynami. Niektórzy rodzice decydują się na rozpoczęcie jedzenia pokarmów stałych w wieku 4 miesięcy, ale najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Eksperci zalecają, aby większość dzieci poczekała z rozpoczęciem regularnego jedzenia do 5 lub 6 miesiąca życia.
Jeśli zdecydujesz się na wprowadzanie pokarmów stałych już teraz, pamiętaj, że dziecko nie potrzebuje więcej niż łyżkę stołową pokarmu (płatki dla niemowląt, owoce, warzywa) raz lub dwa razy dziennie. Ponadto pokarmy stałe będą służyły jedynie ćwiczeniom, a nie odżywianiu.
Rozwój Twojego dziecka będzie napędzany przez wciąż ważne, jak zawsze, mleko matki lub mieszankę. Jeśli karmisz piersią, licz na średnio pięć do sześciu karmień dziennie, aby zaspokoić rosnące potrzeby dziecka. To daje około 24 do 36 uncji mleka matki dziennie.
Jeśli karmisz piersią, będziesz podawać butelkę średnio pięć razy dziennie, z około 6 do 8 uncji mieszanki na butelkę, co daje w sumie 24 do 36 uncji mieszanki dziennie. Cały ten pokarm pomoże utrzymać zdrową wagę i wzrost dziecka.
Dziewczynki powinny ważyć od 10 do 19 funtów i mierzyć od 22 do 26,5 cala. Chłopcy będą prawdopodobnie ważyć od 11 do 20 funtów i mierzyć od 23 do 27 cali.
Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko nie mieści się w tym średnim przedziale i jeśli lekarz nie jest zaniepokojony, Ty też nie powinnaś być zaniepokojona. Wzorzec wzrostu każdego dziecka jest inny, tak jak każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju.
Porady po porodzie i dla nowych dzieci
Sztuczki Twojego 4-miesięczniaka
Twoje dziecko doskonali wiele nowych umiejętności fizycznych – od chwytania zabawek po naśladowanie żółwia na grzbiecie.
Może znaleźć (i być całkowicie zafascynowane) swoje stopy – takie zabawne zabawki, zawsze dostępne i smaczne!
Jeśli położysz go na brzuszku, będzie pracował nad podnoszeniem głowy i klatki piersiowej, a także nad przewracaniem się na plecy, gdzie zacznie podnosić głowę i ramiona, jeśli delikatnie go pociągniesz.
Wszystko to pomaga mu budować mięśnie, które będą potrzebne do samodzielnego siedzenia.
O ile dziecko dobrze kontroluje szyję, spróbuj podeprzeć je w pozycji siedzącej. Jeśli się osuwa lub zsuwa na boki, to znaczy, że jest jeszcze za wcześnie.
W przeciwnym razie możesz założyć, że jest mu wygodnie i jest gotowy (i prawdopodobnie ucieszy się ze zmiany miejsca.) Jeśli zacznie marudzić lub zsuwać się na bok, podnieś go i spróbuj ponownie innym razem.
Umów się na wizytę u lekarza
Jasne, że widziałaś się z lekarzem na kontroli po porodzie, ale dobrze jest pozostawać w bliskim kontakcie przez cały pierwszy rok.
Dlaczego? Twoje ciało i umysł muszą się do tego przyzwyczaić, a ty będziesz miała mnóstwo pytań, na przykład: Jaki rodzaj antykoncepcji jest teraz dla mnie odpowiedni? lub: „Czuję się bardzo zdenerwowana i smutna – czy mogę mieć depresję poporodową?
Jak zachęcić dziecko do mówienia
Aby zachęcić dziecko do mówienia, skorzystaj z poniższych wskazówek:
Zadawaj dużo pytań, a następnie udzielaj odpowiedzi. Owszem, mówisz do siebie, ale jednocześnie modelujesz sposób prowadzenia rozmowy.
Utrzymywanie stałego strumienia mowy pomaga dziecku wzbogacić słownictwo, ale potrzebuje ono również czasu, aby spróbować swoich sił (lub raczej ust) w mówieniu. Kiedy zaczyna mówić, przerwij, spójrz na jego twarz i naprawdę słuchaj, jak próbuje opanować „mmm” lub „ahhh”. Będzie zachwycony, że poświęcasz mu tak dużo uwagi.
Nie masz pomysłu na temat rozmowy? Po prostu powiedz dziecku, co właśnie robisz (i co ono robi). „Zapinam kurtkę mamusi – zzzip! – żeby mamusi było ciepło i przyjemnie”.
Co to za odgłos? Wskaż go dziecku – „Słuchaj, piesek szczeka!”. To świetna praktyka na okres niemowlęcy i przedszkolny, kiedy będziesz chciał, aby dziecko miało dobre „uszy do słuchania”, czyli takie, które zarówno słyszą, jak i przestrzegają Twoich zasad.
Książki to doskonałe źródło nowych słów dla dziecka. Wypróbuj rymowanki dla dzieci, solidne książeczki z planszami, a nawet to, co masz na swojej szafce nocnej.
Powtarzaj dźwięki wydawane przez dziecko dokładnie tak, jak je słyszysz. Zachęci go to do gruchania, gaworzenia i mówienia jeszcze bardziej.
Bezpieczne czyszczenie
Członkowie rodziny, a nawet samo dziecko powinni często myć ręce (lub, w przypadku dziecka, zlecać ich mycie): przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków, po skorzystaniu z łazienki lub zmianie pieluszki, po przyjściu z zewnątrz, po zabawie ze zwierzętami domowymi lub opiece nad nimi itd.
Upewnij się, że mydło, woda i czyste ręczniki są zawsze dostępne (unikaj mydła antybakteryjnego, ale możesz używać żelu do dezynfekcji rąk, jeśli nie masz dostępu do wody).
Hoduj rośliny dla dziecka
Wprowadź naturę do domu, a płuca Twojego dziecka będą Ci wdzięczne.
Rośliny oczyszczające powietrze nie tylko upiększają pomieszczenia, ale także odtruwają dom, usuwając zanieczyszczenia, takie jak amoniak (obecny w środkach czystości) i formaldehyd (obecny w meblach).
W domu o powierzchni 2000 stóp kwadratowych powinno wystarczyć od 15 do 20 roślin. Zamiast rozrzucać pojedyncze rośliny, stwórz grupy w każdym pomieszczeniu, aby uzyskać maksymalny efekt oczyszczania powietrza.
Najlepsze rośliny antytoksyczne (i nietoksyczne) według NASA to: pająki, filodendrony i kauczukowce.
Aby uchronić dziecko przed liśćmi, które może skubać, lub doniczkami, które może przewrócić, umieść rośliny poza zasięgiem lub zablokuj je bramką zabezpieczającą dla dzieci.
Dawanie dziecku swojego telefonu
Twój smartfon przenosi zarazki. Nawet jeśli dokładnie myjesz ręce, podczas korzystania z telefonu przenosisz na niego bakterie i brud.
W jednym z brytyjskich badań naukowcy znaleźli bakterie na 92 procentach przetestowanych telefonów komórkowych.
Co gorsza, 1 na 6 telefonów był skażony bakteriami E. coli (innymi słowy, bakteriami kałowymi), które mogą powodować poważne problemy żołądkowe, które mogą być jeszcze poważniejsze u niemowląt.
Wirusy, takie jak grypa, mogą przetrwać na niektórych powierzchniach przez dzień lub dłużej.
A skoro dzieci badają powierzchnię ustami, po co ryzykować? Najlepiej nie dawać dziecku telefonu, jeśli nie został on dokładnie zdezynfekowany, a nawet jeśli, to lepiej całkowicie zrezygnować z używania go jako zabawki lub elementu odwracającego uwagę.
Zabawa z lusterkiem
Ulubionym widokiem dziecka jest ludzka twarz. Nie jest jednak wybredne, jeśli chodzi o to, czyja to twarz, więc weź lusterko i daj swojemu dziecku szansę spojrzenia na swoją własną!
Oto, jak możesz wziąć udział w zabawie w odbijanie i pomóc w rozwoju dziecka:
Oprzyj lustro o ścianę i usiądź naprzeciwko niego na podłodze (nie za daleko, ponieważ wzrok dziecka jest jeszcze w fazie rozwoju). Teraz połóż dziecko na swoich kolanach, opierając je plecami o swój brzuszek. Jest to również świetne ćwiczenie dla rodzeństwa: Starsi bracia lub siostry mogą trzymać przed dzieckiem lusterko, podczas gdy Ty będziesz je trzymać na kolanach.
Wskazując na swoje odbicie, zapoznaj dziecko z jego piękną twarzą. Dotykaj jego nosa, głaszcz jego włosy, delikatnie szczyp jego uszy i nazywaj każdą cechę. Oczywiście Twoje dziecko nie wie teraz, co oznaczają te słowa, ale i tak będzie zachwycone!
Przymocuj nietłukące się lusterko z boku łóżeczka dziecka lub postaw je przed nim podczas sesji na brzuszku, aby zapewnić mu jeszcze więcej refleksyjnej zabawy. Dziecko może być bardziej skłonne do pozostania na brzuszku (lub do zadowolonego gruchania w łóżeczku – oczywiście na plecach), jeśli będzie miało do towarzystwa własną fascynującą twarz.