Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'zexit_init' not found or invalid function name in /home/u191589/domains/librusrodzina.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 310
Witaminy dla dzieci - jakie witaminy podawać dzieciom?
sobota, 2 listopada, 2024

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Ümraniye Tuvalet Tıkanıklığı AçmaÜmraniye Su Tesisatı Ümraniye Yakın Tesisat Ümraniye Yakın Tesisat olarak, kaliteli hizmet...

Czekoladki na zakończenie roku....

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie!...

Przewijanie dziecka krok po...

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku....

Biuro Detektywistyczne w Warszawie:...

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur...
Strona głównaZdrowieWitaminy dla dzieci

Witaminy dla dzieci

Dzieci i nastolatki mają inne potrzeby żywieniowe niż dorośli. Czy Twoje posiłki spełniają ich potrzeby?

Najważniejsze witaminy i minerały, których potrzebują Twoje dzieci to:

Wapń

„Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów” – mówi Andrea Giancoli, MPH, RD, rzeczniczka Akademii Żywienia i Dietetyki. Im więcej kości Twoje dziecko buduje teraz, tym więcej rezerw będzie miało, gdy zacznie się utrata kości w późniejszych latach.

Kto potrzebuje i ile:

  • Wiek 1-3: 700 miligramów (mg) wapnia dziennie.
  • W wieku 4-8 lat: 1,000 mg dziennie.
  • Wiek 9-18 lat: 1,300 mg dziennie.

Pokarmy, które go zawierają: Produkty mleczne, wzbogacona żywność, łosoś i ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż.

Błonnik

Błonnik nie jest witaminą ani minerałem, ale pokarmy o dużej zawartości błonnika są zwykle bogate w wiele ważnych składników odżywczych, takich jak witamina E, witamina C, wapń, magnez i potas.

Zalecenia dotyczące błonnika opierają się na ilości przyjmowanych kalorii: około 14 gramów na każde 1000 kalorii.

Chociaż dzieci są znacznie mniejsze niż dorośli, ich ciała również potrzebują mniej więcej tyle samo błonnika, co dorośli, aby utrzymać zdrowy układ trawienny, mówi Giancoli. „4-8-latek, który może jeść około 1500 kalorii dziennie, potrzebuje 25 gramów błonnika dziennie, a to jest mniej więcej to, co jem”. Więc maluchy, które generalnie jedzą nieco mniej niż starsze dzieci, prawdopodobnie potrzebują około 18 gramów błonnika dziennie.

Źródła pokarmu:

Pokarmy bogate w błonnik to między innymi jagody, brokuły, awokado i płatki owsiane. Innym doskonałym źródłem błonnika jest prawie każdy rodzaj fasoli, taki jak czerwona, nerkowa czy ciecierzyca. Fasola jest również bogata w białko i składniki odżywcze, takie jak witamina A i potas, co czyni ją doskonałym pożywieniem dla rodzin wegetariańskich i wegańskich.

B12 i inne witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są ważne dla metabolizmu, energii oraz zdrowego serca i układu nerwowego. Jedną z najważniejszych witamin z grupy B jest B12.

Kto jej potrzebuje i ile:

Zalecane spożycie jest mierzone w mikrogramach:

  • Niemowlęta: około 0,5 mikrograma dziennie.
  • Maluchy: 0,9 mikrograma dziennie.
  • Wiek 4-8 lat: 1,2 mikrograma dziennie.
  • Wiek 9-13 lat: 1,8 mikrograma dziennie.
  • Nastolatki: 2,4 mikrograma dziennie (2,6 mikrograma dla nastolatek w ciąży)
    Pokarmy, które ją zawierają:

Witamina B12 pochodzi głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, drób, ryby i jaja. Większość dzieci otrzymuje wystarczającą ilość witaminy B12 w normalnej diecie, ale dzieci wegetariańskie i wegańskie mogą jej nie otrzymywać, mówi Debi Silber, MS, RD, dietetyk w Dix Hills, N.Y. Szukaj żywności wzbogaconej, która jest bogata w witaminę B12. Sprawdź etykiety żywności na zawartość cyjanokobalaminy, aktywnej formy witaminy B12.

Witamina D

Witamina D
Źródła witaminy D

Witamina D współpracuje z wapniem, aby zbudować silne kości. Może również pomóc w ochronie przed chorobami przewlekłymi w późniejszym okresie życia.

Kto jej potrzebuje i ile:

Niemowlęta i dzieci powinny otrzymywać co najmniej 400 IU witaminy D dziennie, zgodnie z American Academy of Pediatrics. Dzieci karmione piersią potrzebują kropli uzupełniających witaminę D, dopóki nie zostaną odstawione od piersi i nie dostaną co najmniej 32 uncji wzbogaconej witaminą D mieszanki dla niemowląt lub mleka.

Pokarmy, które ją zawierają:

Niektóre ryby, w tym łosoś, makrela i sardynki, są doskonałym źródłem witaminy D, podobnie jak jaja (D znajduje się w żółtku) i wzmocnione mleko. Rodziny wegetariańskie i wegańskie powinny szukać zbóż wzbogaconych w witaminę D. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca jednak suplementy witaminy D dla wszystkich dzieci, chyba że otrzymują 400 IU z diety.

Witamina E

Witamina E

Witamina E wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Pomaga również utrzymać naczynia krwionośne w czystości i dobrym przepływie.

Kto jej potrzebuje i ile:

Wiek 1-3 lat potrzebuje 9 IU witaminy E dziennie.
Dzieci w wieku 4-8 lat potrzebują 10,4 j.m. dziennie.
Osoby w wieku 9-13 lat potrzebują 16,4 j.m. dziennie.
Nastolatki potrzebują tyle samo co dorośli: 22 IU dziennie.
Pokarmy, które ją zawierają:

Oleje roślinne, takie jak słonecznikowy i krokoszowy, a także orzechy i nasiona, w tym migdały, orzechy laskowe i nasiona słonecznika, są doskonałym źródłem witaminy E.

Żelazo

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen w całym organizmie.

Kto potrzebuje żelaza i ile go potrzebuje:

Zapotrzebowanie dzieci na żelazo wynosi od 7 do 10 miligramów (mg) dziennie. W wieku nastoletnim chłopcy potrzebują około 11 mg dziennie, a dziewczynki, które zaczęły miesiączkować potrzebują więcej, bo około 15 mg.

Pokarmy, które go zawierają:

Czerwone mięsa i inne produkty pochodzenia zwierzęcego mają wysoką zawartość żelaza. Nie-mięsne źródła żelaza to ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, kolendra, jarmuż) i fasola, taka jak nerka, navy, lima i soja.

Czytaj dalej

Czekoladki na zakończenie roku. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór idealnych czekoladek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego to nie lada wyzwanie! Wiemy o tym, bo co roku pomagamy uczniom i ich rodzicom, którzy mierzą się z tym na początku maja (ze względu na matury i wcześniejszy koniec...

Przewijanie dziecka krok po kroku. Jak odpowiednio zmieniać pieluszkę?

Wielu świeżo upieczonych rodziców martwi się tym, czy będzie umiało zmienić pieluszkę dziecku. Ten niepokój nie jest niczym zaskakującym - w końcu to będzie jedna z głównych czynności wykonywanych przy dziecku, dlatego należy zatroszczyć się o to, aby robić...

Biuro Detektywistyczne w Warszawie: Nieoceniona Pomoc w Sprawach Rozwodowych

Wstęp: W dobie, gdy relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej skomplikowane, rola biur detektywistycznych, zwłaszcza w kontekście spraw rozwodowych, jest nie do przecenienia. Szczególnie w Warszawie, gdzie rynek usług detektywistycznych rozwija się dynamicznie, agencje detektywistyczne, jak agencja detektywistyczna w...